Asul de pică" de Faridah Abike-Iyimide este o poveste plină de suspans despre rivalitățile ascunse, secretele șocante și discriminarea perpetuată într-o academie de elită. Narativul urmărește doi elevi excelenți care devin țintele unui atacator misterios, acesta începând să le distrugă viețile prin dezvăluirea treptată a unor secrete compromițătoare.
Dintre aspectele pozitive, mi-au plăcut în mod special:
Povestea din carte și acțiunea te țin constant în alertă, fiind greu de lăsat din mână.
„Nu am putut lăsa cartea din mână!”
Povestea explorează teme precum rasismul instituțional, presiunea socială, redând o atmosferă de anxietate și un sentiment continuu de pericol.
Se simțea o presiune grea în aer, semn al unei situații încordate. Am simțit o neliniște și o teamă intense pe parcursul le-am citit.”
Personajele principale sunt complexe, reflectând opinii diferite despre identitate si discriminare.
Aspectele negative pe care le-am observat și nu mi-au fost pe plac sunt:
Pe parcursul acțiunii, se întâlnesc pasaje cu o viteză redusă.
„Poveștea nu a îndeplinit așteptările, generând dezamăgire... ritmul a fost slab.”
Personajele nu sunt întotdeauna active în rezolvarea misterului.
Povestea amintește de alte serii de dramă școlară, fără a fi originală.
„Asul de pică” este un thriller captivant, dar și o critică socială puternică. Nu este perfect – ritmul acțiunii și anumite alegeri ale scenariului pot diminua intensitatea experienței – însă compensează prin tensiune, mesaj și relevanță.
Recenzii
Ce părere au cititorii despre cărți
Toate recenziile
Ce părere au cititorii despre cărți
superba seria de carti
Mulțumesc enorm pentru acest volum! Dacă prima carte m-a cucerit, aceasta mi s-a părut mult mai antrenantă și plină de tensiune. Am ajuns să îmi doresc atât de mult ca între Jacks și Evangeline să existe măcar o prietenie sinceră, dacă nu mai mult... sunt pur și simplu simpatici împreună!
Ca să intru cu totul în atmosfera poveștii și să simt confortul din Căsuța Bucuriei, mi-am pregătit și eu o ciocolată caldă „încălzită de dragon”. A fost acompaniamentul perfect pentru această lectură.
"Dacă iubiți basmele pentru adulți, trebuie să citiți asta! Mulțumesc mult pentru accesul la carte. Povestea m-a inspirat atât de mult încât am făcut chiar și mere caramelizate ca să-mi amintesc de Jacks și de atmosfera Nordului Magnific.
am redactat fișierul o puteți citi aici în original..
Buna! Caut aceasta carte: Vol 2 din Seria Clubul Miles High - Achizitia. Ceea ce este incarcat in acest document mamut este intreaga serie de 4 romane, dar care de la vol 2 sunt variantele traduse automat, care sunt greu de citit. Intrebarea mea este: vol 2 Achizitia poate fi gasita in varianta scanata? Multumesc anticipat!
Nu am cuvinte pt. cat de mult mi-a placut cartea. E adevarat ca imi place fantasy, dar e pur si simplu uau... Un stil simplu, cu multa actiune, interesant. Te face sa te indragostesti de personaje. Imi aminteste Stapanul inelelor . Insistati pe langa editura sa traduca si ultimul vol, va rog. Nu l-am gasit decat in engleza. E un autore cautat si a publicat si alte carti interesante
As vrea sa adaug ca am terminat seria.* Ultimul absolvent " si"Enclavele de aur". La noi a aparut doar Ultimul absolvent din cate stiu dar le-am citit in alta limba.Mi-a fost un pic dificil sa ma obisnuiesc pt. ca au tradus in alt fel numele tuturor monstrilor si pentru ca nu au respectat sensul din spatele multor fraze.Traducerea in romana este, dupa umila mea parere mult superioara si m-a facut sa inteleg cat de mult contezza traducerea in placerea si atractivitatea unei carti. Cat despre continut, nu se dezminte. Si vol. 2 se termina cu o alta bomba ca si primul, actiunea este la fel de dinamica in amandoua volumele, sarcasmul nelipsit, mai ales in Enclavele de aur, surprizele se tin lant,dar ceea ce mi-a placut cel mai mult e ca pana la sfarsit lamureste totul, nu lasa zone de umbra,neintelese.Recomand cu placere si sper sa traduca toata seria.
Mi-a placut cartea. Subiectul e interesant si povestea e bine legata, curgatoare, farà nimic fortat. Uneori a lasat anumite intamplari prea brusc dar poate a fost alegerea editorilor pt. ca romanul sa nu fie prea stufos, desi dupa parere a mea ar fi stat bine ceva mai mult. Bine scrisa, talentata scriitoare. O societate moderna postapocaliptica in care unii oameni se nasc cu capacitati psihice noi ca urmare de a unui razboi atomic si cu arme biologiche. Si pt ca sunto oameni Intra in joc frica si ura de ce este diferit, dorinta de potere, nebunia, dragostea si o fata care se trzeste prinsa intre toate astea. Frumos,interesant. A aparut vol. 2, Porumbita franta. O asteptam si pe site-ul vostru.Multumesc
Se poate sa puneți si primul volum? Mi-as dori tare mult sa încep sa le citesc.
După ce am terminat volumul doi, am ezitat puțin dacă să continui seria, dar faptul că am avut acces la volumul trei aici m-a convins să-i mai dau o șansă. Și mă bucur enorm că am făcut-o! A devenit cartea mea preferată din serie până acum, un mix captivant între investigație modernă și elemente cu accente aproape antice.
Desigur, odată ce am terminat volumul întai, am continuat cu acest volum din serie. , însă recunosc că acest volum nu mi-a plăcut la fel de mult. Îți mulțumesc că mi-ai oferit șansa de a-l citi!
Emoționantă de la început până la sfârșit. Ultimele 50 de pagini le-am citit cu ochii în lacrimi
si a treia parte, va rogggg, e superba seria
Nu e rea dar e ca orice poveste romantica, nu are nimic special care sa faca diferenta. Scuzati dar nu exiista paragone cu "A patra aripa". Sunt scrittori care nu scriu foarte mult dar toate cartile lor sunt magnifice, Maas. Bardugo, George Martin, Tolkien, Susan E. Phillips si sunt scriitori care scriu mult si banal cu o sclipire de geniu cateodata. Imi doresc ca Yarros sa isi fi gasit muza si sa ne dea carti de acelasi calibru cu ultimele trei volume.
Good Review!!
Mulțumesc mult pentru carte! Am citit-o cu interes, mai ales pentru că este o serie daneză și nu prea am explorat până acum thrillere din această cultură. Mi-a stârnit curiozitatea și mi-a dat destul material de „bombăneli” 😄
Toți suntem malefici de Amanda Foody este un roman fantasy dark despre putere, ambiție și granița fragilă dintre bine și rău.